Şahsiyet

Kendi sorunlarimizi anlamak

Kendi sorunlarımızı Anlamak

Her sorunun beş farklı bileşeni vardır. Bunlar sırasıyla çevre, fiziksel, ruh halleri, davranışlar ve düşünceler. Herhangi bir alandaki küçük değişimler diğer alanlarda da değişimlere yol açar. Kendi sıkıntılarınızla ilgili bileşenleri belirlemek, değişim için hedefleyeceğiniz alanları belirlemede size yardımcı olabilir.

Gelişim ve değişimin ilk adımı farkındalıktır. Bunun için kendinizi iyi gözlemleyin ve alttaki soruları cevaplayın. İlerde yaşadığınız her hangi sorun anında bu beş kategori ile kendinizi gözlemleyebilirsiniz.

Çevresel değişimler/ yaşam durumları: (Son zamanlarda herhangi bir değişiklik yaşadım mı? Geçmişte yaşadığım benim için en stresli olaylar hangileriydi? Uzun dönemli ya da sürekli yaşadığım güçlükler var mı?

Bedensel tepkiler: Enerji seviyemi nasıl hissediyorum? Her hangi bir yerim ağrıyor mu?

Ruh halleri: Ruh halimi hangi sözcük en iyi tarif ediyor?

Düşünceler: Kendim hakkında, diğerleri hakkında ve geleceğim hakkında neler düşünüyorum? Aklıma hangi anılar ve zihinsel görüntüler geliyor?

Davranışlar: Değiştirmek veya geliştirmek istediğim davranışlar var mı? Davranışlarımı kontrol edebiliyor muyum? Davranışlarımdan memnun muyum?

Maneviyat: Kendimi Allah cc'a ne kadar yakın hissediyorum? Yaptığım hersey de Allah cc. rızanı gözetiyor muyum?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.