Genç

Ergenlik - Gerginlik

Ergenlik dönemi - Gerginlik dönemi olarak yaşanıyor günümüzde. Oysa ki ergenlik dönemi inşa olma dönemi olarak algılanması gerekmez mi? Ergenlik ikinci doğum olarak adlandırılırsa, gençler yalnızca fiziksel olarak büyümezler, yanı sıra da olgunlaşırlar. Gençlerimiz kim olduklarını bilmeden ne olmak istediklerini bilemezler.

Ergenlik, gençlerin yeni arayışlar içinde olduğu bir çağdır. Kendini aramaktadır. Kendi kişiliğine çeki düzen vermeye çalışır. Ailelerin Ergenlik ile baş etme hazırlıklarına erken başlaması, çocukları ve kendileri için en iyi yoldur. Nasıl ki çocuklara, hastalıklara karşı Aşı yapılıyorsa bu konularda önceden bilgi sahibi olma tıpkı Aşı gibi, koruyucu ve rahatlatıcı olur.

PEKİ NE YAPMALIYIZ?
Anne ve Babalar Bebeklik döneminden itibaren sağlıklı, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı tutarlı ilişkiyle Gençleri yetiştirmeli. Bunun için:

Sorunlara ortaklaşa yaklaşınız,
İletişim kurmada istekli olunuz fakat hesap sorar gibi soru yağmuruna tutmayınız,
Gerekirse iletişimi siz başlatınız,
Objektif olunuz,
Ergenin gözüyle görmeye çalışınız.

Unutmayınız hiç bir Genç “Ben senin yaşındayken” cümlesini duymak istemez. Fakat sizin kendi gençliğinizi hatırlayıp, Gencin yaşadığı ruh alemini daha iyi anlamanız yararlı olacaktır. Nasıl ki Çocuk eğitiminin bir reçetesi yoksa, Ergenlik dönemin de reçetesi yoktur. Bilinmesi gereken en önemli nokta; çocuğumuzu iyi tanımamız gerektiği ve önceden ona iyi bir çevre hazırlamış olmamızdır. Çünkü artık bizim etkin olduğumuz dönem değil, çevrenin veya başkalarının etkin olduğu dönem içindeyizdir. Siz çocuklarınızı iyi bir havuzda toplarsanız, boğulmamalarını siz değil sizin için sevdikleriniz üstlenir. Önceden Akraba veya Komsular bu iletişimi Gençlerimiz ile kurarlardı.

Mahallenin bir Abisi/ Ablası veya hatırı gecen bir büyüğü olurdu. Şu an ise bu görev Vakıflardaki veya Camilerdeki Büyüklere düşüyor. İtiraf edelim insan kendi çocuğuna fazla bir şey veremez ama başkalarına verebilir. Hepimiz Gençlerimizi bizim çocuklarımız, bizim geleceğimiz olarak görürse bu Gençlik gerginlik değil İnşa olma dönemi yasar.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.