Kadın Erkek Arasındaki Farklar

Kadın ve erkeğin psikolojisi, kişilik yapısı, davranış bicimi ve kalıpları, temel ruhsal ihtiyaçları arasındaki farklar oldukça belirgindir. Bu durum doğaldır ve yaratılışın bir gereğidir. “İki cinsinde karşı tarafın kendisinden farklı olması gerektiğini bilmesi, evliliğin sağlıklı olması için ilk adımdır.” Aksi takdirde bizim hissettiğimizi onun da hissetmesini veya bizim istediğimizi onunda istemesini arzularız. Bu ise ne mümkündür ne de doğru ve gereklidir. Çünkü insanlar torna tezgahından çıkar gibi tıpatıp aynı yaratılmamışlardır.

Bir Danimarka atasözü; “ Sağır bir kocayla, kör bir kadın ne mutlu çifttir” der. Evlilikte mutluluk ve huzur için, erkeklerin bazı şeyleri duymaması, kadınların da bazı şeyleri görmemesi gereklidir. 420 çift üzerinde yapılan araştırmada tartışma sırasında birbirlerini eleştiren, iğneleyici ifadeler kullanan ve aşağılayan çiftlerin psikolojik yaralarının, ortalama % 40 oranında daha geç iyileştiği ortaya çıkmıştır. İngiltere’de yapılan araştırmada da, birbirlerini rencide edici konuşmalar yapan eşlerin, bağışıklık sistemlerinin zafiyete uğradığı ve bu tip eşlerin daha sık nezle oldukları gözlenmiştir.

Erkekler genellikle ”rapor verme”, kadınlar ise “dostluk kurma” şeklinde bir konuşma tercih ediyorlar.Her iki konuşma şeklinde amaçlar farklıdır. Kadınlar ilişki kurmak ve geliştirmek istemekteyken, erkekler genellikle olayları ortaya çıkarmak ve problem çözmeye odaklanmaktadır. Bu yüzden kadınların konuşması daha uzun olur. Çünkü amacı dostluk kurmaktır ve dostluklar çabuk kurulmaz.

Aile içinde konuşma kalitemizi yükseltmeden önce, bu stil farklılıklarını bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Eşimizle daha uzun süre konuşmak, sözünü kesmeden konuşmasını bitirmesine izin vermek ve yargılamadan. Sorduğumuz destekleyici sorularla onun daha fazla konuşmasını sağlamak, konuma kalitesine ulaşmada çok büyük bir destekçimiz olacaktır. Ayrılan çiftlerin çoğu ayrılık sebeplerinin konuşma kalitesini yakalayamama olduğunu söylüyor.

Eşlerin uyumu özellikle konuşma sürecinde belli olur. Konuşma eşler arası iletişim rot balans ayarıdır. Bir ilişkinin yürüyüp yürümeyeceği konuşma kalitesinden belli olur.

Kadınlar, konuşma sürecinde çözüm değil, yalnızca dinlenilme ve empati beklerler. Bir erkeğin evliliğine yapacak en iyi yatırımlardan biri, eşini dinleme konusunda ustalaşmasıdır.

Aslında bir erkek karşısındaki kadını sadece dinleyerek onun canını sıkan problemi ona unutturabilir ve kendisinin ne kadar harika bir erkek olduğu düşüncesini ona sağlayabilir.

Erkekler eleştiri ya da eleştiri gibi algıladıkları sözlere aşırı hassastırlar. Kadın; erkek istemeden öneride bulunursa bu, erkekte güçsüzlük ve beceriksizlik duygusu uyandırır. Bir erkekte ne yapacağını bilmediği duygusunu uyandıran bir kadın, erkeği anlamıyor demektir. Bir kadın, eşine kendisini iyi ve yeterli hissettirirse, “Kontrol bende” duygusunu yaşatırsa mutlu ve huzurlu yuvalar kurmuş olmanın en önemli tuğlasını koymuş olur.

Üzüntü Anında Kadın-Erkek Farkı;

Kadın üzüldüğünde sorunlardan bahsederken kendini rahatlatır. Erkek ise üzüntü anında sessizleşir, kabuğuna çekilir, konuşmak yerine dut yemiş bülbül gibi düşünmeyi tercih eder.Bir çözüm bulduğunda sessizliğini bozar.

Motive olmada Kadın-Erkek Farkı;

Erkeğin psikolojik ihtiyacı kendisine ihtiyaç duyulmasıdır. Kendisine ihtiyaç duyulduğunu hissettiğinde enerjisi artar, güçlenir ve harekete geçer. Kadın ise sevilip değerli olma duygusuyla güçlenir. Varlığına ihtiyaç duyulduğunu hissedememek, erkek için ağır ağır ölmek demektir. Sevilmemekte aynı şekilde kadını yıpratır.

Bütün gün okuma yazma analiz etme ve düşünme gibi, ağırlıklı sol beyin etkinliklerini kullanarak çalışmış olan erkek strese girebilir ama eve geldiğinde eşi mutluysa erkek de kendini tatmin olmuş hisseder. Bütün gününü ütü, temizlik, yemek pişirmek gibi sağ beyin etkinlikleriyle uğraşan kadın eşiyle kaliteli iletişim kurduğunda ve bunu sürdürdüğünde mutlu olur.

Erkekler takdir edilmeye can atarlar; çünkü bu onların erkek yanlarını desteler. Kadınlar iletişim kurmaya can atarlar; çünkü bu onların kadınlık yanlarını destekler. Erkeklerin taktir edilmeye, kadınların iletişim kurmaya can attıklarını anlamak, kadın erkek arasındaki uyumsuzlukların şifresini çözmede ilk temel kuraldır.

Rahatlamada Kadın-Erkek Farkı;

Erkekler stres anında eyleme geçerek, kadınlar konuşarak rahatlar. Erkeklerin stres anında volta atmasının sebebi budur. Erkekler sorunları çözerek, kadınlarsa ilişkileri paylaşarak stresle başa çıkmaya çalışırlar.

Konuşma Becerilerinde Kadın-Erkek Farkı;

Stresli dönemlerde kadın, eşinin kedisi ile konuşmasını bir ödül gibi algılarken, erkek eşiyle konuşmayı bir zaman kaybı olarak görebilir. Kadınlar konuşurken aynı anda başka işleri rahatlıkla yapabilmeleri yalnızca sağ beyin yarım küresinin gelişmesiyle ilgili değil aynı zamanda konuşmayı kontrol eden özgül merkezlerin varlığıyla da ilgilidir. Konuşma sırasında bazı merkezler devreye girerken diğer bölgeler farklı işlevlerini aynı anda yürütebilmektedir. Bu nedenle kadınlar konuşmanın yanı sıra başka bir işi de birlikte yapabiliyorlar.Oysa erkekler konuşma ile ilgili merkezleri daha küçük ve kadınlardaki kadar özgül değildir.

Alışverişte Kadın-Erkek Farkı;

Kadınlar için alışveriş tıpkı iletişim gibi bazen belirli bir amaca yönelik olmaksızın saatlerce sürebilir. Oysa erkekler için alışverişin hedefi ya da hedefleri vardır. Çünkü erkekler enerjik olabilmek için amaç bulmak zorundadır. Bir hedefi olmalı ve bu hedefe belirli bir zaman aralığında ulaşabilmelidir.Kadınlar alışverişe genellikle birlikte çıkarlar. Bir yandan alışveriş yaparken diğer yandan çok farklı konularda sohbet edip eğlenebilirler. Dolayısıyla bir şey satın almasalar bile evlerine hoşça vakit geçirmiş olarak dönerler. Erkek için böyle bir şey söz konusu değildir. Zaman sınırı olmadan alışverişe çıkmak ve eli boş dönmek erkeklerde görülmesi olası değildir. Alışveriş erkek için stresken, kadın için stresle mücadele yöntemi gibidir.

Hediye Almada ve Vermede Kadın-Erkek Farkı;

Erkeklere hediye vermek kolaydır.Ne alırsan al memnun olacaklardır. Hangi parfümü kullandığını biliyorsan kadınlara da hediye almak zor değildir. Ancak hediye olarak bir giyim eşyası seçmişsen dikkatli olman gerekir. Erkekler hediyenin işe yarayıp yaramadığıyla ilgilenirken, kadınlar hediyenin

gösterişli olup olmadığıyla ilgilenir.Bir beyin evlilik yıl dönümünde eşine teflon tencere, automat deterjan veya tabak çanak alması bunun göstergesidir.

Sosyal ve Aile İçi Rollerde Kadın-Erkek Farkı;

Kadınlar besleyen, bakım veren rolündedir. Erkek ise temelde güç ve başarı kazanmaya yönelik olarak işlev görürken, güç ve başarıyı elde ettikleri ile orantılı algılamaktadırlar. Bu nedenle kadın, “Bana zaman ayırmıyorsun” diye yakındığında erkek, “bu kadar çalışmak bana zevk mi veriyor zannediyorsun? Daha iyi yaşayabilmemizi sağlamak için, senin ve çocuklarımızın geleceği için çalışıyorum!” diyerek yanıt vermektedir. Oysa kadının isteği daha çok şeyin sahibi olmak değil, yalnızca daha çok zamanı birlikte geçirmektir.

Terapide Kadın-Erkek Farkı;

Farklılıkların eş terapileri ve aile danışmanlığı yönünden de önemi büyüktür. Erkek, iletişim nesnel biçimini kullanıp vurguyu, sorun çözme üzerine yaparken; kadın, iletişimin öznel biçimini kullanıp vurguyu, duygular aracılığıyla sağlanan empati üzerine yapar. Bu nedenle psikoterapötik yaklaşımlar kadınların iletişim biçimleri ile daha uyumlu olmaktadır. Bu nedenle erkekler danışma almaya gitmemeyi tercih ederler.

*Rıdvan Oluç “Bir Yastıkta En Az Kırk Yıl”.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.