Evlilikte beklentiler

EVLİLİKTEKİ BEKLENTİLER
1. Huzur Bulmak
2. Meveddet-rahmet-sevgi
3. Mahremiyet (Birbirimizin örtüsü olmak)
4. Birlikte saglikli nesiller yetistirmek

1.HUZUR BULMAK
Allah evlerinizi sizin için bir huzur ve sükun yeri yaptı ve size hayvan derilerinden; gerek göç gününde gerek konduğunuz günde hafifçe taşıyacağınız evler; yünlerinden, yapağılarından, kıllarından bir zamana kadar giyimlik, döşemelik ve ticaret kumaşı verdi. (Nahl:80, Ibn-i Kesir)
Bu ayette huzurun insanin kendi yuvasında bulmasi gerektigi aciklanir. Her iki es icin rahatlama yeri olmasini istenir. Orada kalp ve ruh huzur bulacak ve güvene erecektir. Bu sekilde esler birbirine teselli ve huzur vasitasi olur. Huzur icin güven ve baris da gereklidir. O yüzden islam ev icin dokunulmazligi vermistir.

2. MEVEDDET-RAHMET-SEVGI
İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır. (Rum:21) (Seyyid Kutub)
Bu ayette karşı cinslerin yaratilis amaci aciklanir. Her iki cinsin birbirinin yaninda rahatliga ve iş huzura varabilmesi icin iki sey sarttir: Sevgi ve merhamet. Eger esler arasinda sevgi ve merhamet varsa, o ailede huzur var demektir. Dolayisiyla sevgi ve merhamet kadin ve erkegi birlikte tutan ve huzurlu bulan iki unsurdur. Allah resulu sav belirttigi gibi: „Aile insanIn dünyadaki cennetidir.“ (Bkz.: Mustafa Islamoglu: Kuran surelerin kimligi. Rum suresi.

3. MAHREMIYET
„[…]Onlar sizin için, siz de onlar için bir elbisesiniz […].“ (Ibni Kesir, Bakara 187)
Mutlu ailenin temelleri bu ayette aciklanir: Eslerin birbirine elbise gibi olmalari, birbirinin ayiplarini elbise gibi örtmeleri belirlenir. Ayrica insanlarin bedenini örten cirkinlikleri kapatir. O yüzden mutlu ailenin hangi temellerin üzerine kurulacagi belirlenir. Mecazi boyutta: Mahremiyet insanin ruhunda baslar. Birbirinizin yüregine giyinin. Bu muhabbetin ifadesidir.

4. BIRLIKTE SAGLIKLIK NESILLER YETISTIRMEK
Ey iman edenler. Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun." (Tahrim: 6)
Dünyada iki ev tipi vardir. Her ev, ya cennetin yada cehennemin dünyadaki subesidir. Ev cehennem subesi ise yakiti hem taslar hemde icindekiler dir. Bu durumda evlilik agir ve sorumluluk buyuran bir durumdur cunkü ayette hem kendini hemde coluk cocugun sorumlulugundan bahsedilir. O yüzden o evi hikmetin ve vahyn ögrenildigi eve, meleklerin güldügü eve, meleklerin selam aldigi eve, yani bir okula cevirmeli.
Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "öf" bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle.(Isra:23)

İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: "Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et."(İsra:24.)
Her iki ayette anne babaya ne sekilde davranilmasi gerektigini belirler. Ailenin kökenini temsil eden anne babayı Kuran öne cıkarıyor ve onlara ihsan ile, yani güzel davranısı öngörüyor. Nasil ki anne baba cocuklari sabr ve sefkat ile yetistirmis ise, cocuklarin o sekilde anne babalari yaslaninca davranilmasi istenilir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.