Ebeveyn

Evlilik Dönemi

Aile Oluşumu
Ailede Büyüklerin Konumu
Sosyal Çevrenin Önemi

1. AİLE OLUŞUMU
Hayat içinde en önemli geciş dönemlerinden biridir evlilik. Evlilikte; ilk yıllar çok önemlidir. Evliliğin ilk yıllarında iki farklı karakter bir çatı altında olduğundan güç savaşı ve çatışmalar daha fazla yaşanır. Çatışmalar, eğer uygun bir şekilde çözülürse, bu bir birini tanımada, anlamada çok öğretici olabilir.

Evlilik bir aile olma girişimidir. Bu girişimde köken ailenizden aldığınız bilgileri kullanmaya başlarsınız.
Evlilik sağlıklı bireylerden oluşursa işlevini yerine getirir. Ancak aile olmak için kişiler BEN anlayışından BİZ anlayışına geçiş yapabilmeleri gerekiyor. Aksi takdirde bu çatışmalar yıllar boyunca devam edebilir. Evliliğin ilk senelerinden beklenen o ailenin kendine özgü bir model oluşturması ve bir sorun halinde çözüm stratejileri geliştirmesidir.
Evlilik insanları değiştirir : Bu illaki olumsuz bir değişim yaşanacağı anlamına gelmez. Kişi artık bir başkasıyla yaşamayı artık tek kişilik düşünmemeyi ögrenebilir.

Genellikle evliliğin ilk döneminde sevgi dolu sözler ve davranışlar daha fazladır. Zamanla bazı şeyler sıradanlaşabilir. İlk günlere özlem duymaya başlayabilirsiniz.

Evliliğin ilk günlerinin heyecanının ve coşkusunun azalması sorun olarak görülmemelidir. Bu durum her evlilikte yaşanır ve evliliğin normal bir evresidir. Sevgiyi yoğun bir şekilde hissetmemek, onun varolmadığı anlamına gelmez. Ama eşlerin evlilik ile ilgili memnuniyet düzeyleri çok düşükse ve birbirlerine karşı saygılarını yitirmişlerse problemler var demektir.
Her ne kadar evliliğin ilk dönemlerindeki gibi heyecan tutku olmasada evliliğin farklı dönemlerinde de eşler arasında çok güzel paylaşımlar olacağını bilmek gerekir. Evlilikte aşkın yok olup olmaması evliliğin kendisiyle değil eşlerin bu duyguyu besleyip beslememeleriyle ilgilidir.
Aile oluşumunda en önemli sorunlardan biri aile içi netleşmemiş kurallardır. Bu kurallar şunlar olabilir; Alışverişi kimin, ne zaman, nasıl yapacağı, aile ekonomisinin kimin yöneteceği. birinin eşinden üstünmüş gibi bir tavırla davranmaması gerektiği gibi.

Evliliğin ilk dönemlerinde aile ekonomisini oluşturmakda çok önemlidir.Bizim paramız diye bir kavram oluşmamış ise eşler karşı tarafın bireysel harcamalarına çokca müdahale edebilir. Buda eşleri harcamalarını birbirlerinden gizlemeye itebilir.. Bu nedenle mutlaka ev bütçesi eşler tarafından birlikte planlanmalıdır.
Evlilikle başlayan bir diğer olguda Cinselliktir. Bu alanda yaşanan bir sorun mutlaka önemsenmeli, çiftler çözüme yönelik adımlar atmalıdırlar.

Aile oluşumundaki en önemli faktörlerden biride çocuk sahibi olma isteği ve evliliği nasıl etkilediğidir?
Uzmanlar evliliğin 2 yılından sonra tabi sağlıklı bir evlilik varsa çocuk planlaması yapılmasını tavsiye etmektedirler. Bazı çiftler ilişkilerinde sorunlar olduğu için çocuk sahibi olmamaya ya da ayrılmaya karar verir. Bazı çiftler, evlilikte yaşadığı sorunların çözülebilmesi amacıyla çocuk sahibi olmak isterler. Çocuğu can simidi gibi görmek sorunları daha da büyütebilir, çünkü çocuk aileye sorunlarıyla gelir ve sorumluluklar yükler.
Çiftler yeni bir hayat için gerekli sorumluluğu en doğru şekilde taşıyıp taşıyamayacaklarını hesap edip buna göre plan yapmalılar. Planlı bir şekilde çocuk sahibi olmak hamililelik dönemi ve sonrasindada çiftlerin bazi zorluklara hazırlıklı olmasını sağlar.
Çocuk eve neşe getirir. Ama Bireylerin yanlış tutumları bu neşeyi sönderebilir. Çiftlerin anne - baba olduktan sonra eş olma rollerini unutmaları.
Evde eşlerin birbirlerine sürekli, “annecim, annemiz, babacım, babamız” ifadeleriyle seslenmeleri yapılan diğer yanlış davranışlardır. Ayrıca, çocuk bakımı ile ilgili sorumlulukların paylaşımının iyi düzenlenmemesi tartışmalara yol açabilmektedir.

İYİ İLETİŞİMİN ÖNEMİ:
Karşınızdaki eşinizde olsa onun önce özel bir insan olduğunu unutmayın. Onu önemsediğinizi etkili dinleme ve empati göstererek belli etmelisiniz. Karşılıklı saygı, zaten birinci kuraldır.
Eşinize ve kendinize bir yaşam alanı bırakmanız, ilişkinizi taze tutacaktır. Problem çıktığında, kavga çıkmasın diye konuşmayıp, sonra olmadık yerde kişinin tepki vermesi. Ufak bir şeyi eleştiri malzemesi olarak kullanması sevgiyi öldüren en büyük etkenlerdendir.
Sorunların çözümü için, Saglikli Iletisim dilini iyi bilmemiz şarttır. Ayrıca kişinin eşini iyi tanıması önemlidir. Daha da önemlisi kendimizi iyi tanımaktır.

Mutluluğu YALNIZCA evlilikte aramak yanlış bir anlayıştır. Mutlu olmak ya da olmamak kişinin kendisi ile ilgilidir. Evliliğin ancak yardımcı ya da destekleyici rolü vardır. Mutluluğun asıl kaynağı KURAN REHBERLİĞİNDE HAYATTAKİ YERİMİZİ; GÖREVİMİZİ ANLAMIŞ olmamızdan KUL olarak kalabilmemizden geçiyor.

Yaptığımız AHİDLEŞMEYİ/SÖZLEŞMEYİ UNUTUP Allah dan uzaklaşırsak, belirli bir zaman sonra KENDİMİZE YABANCILAŞMAYA başlar ve HEVASININ KÖLESİ olmuş hiç birşeyle tatmin olmayan problemli bir İNSANA dönüşürüz. Bu şekildede ne kendimizin mutmainliğine ve mutlu olmasına ne de başkasının mutluluğuna katkıda bulunmamız mümkün değildir. Çünkü kendimizde olmayan şeyi veremeyiz. Unutmayalım ki “küp sadece içindekini sızdırır“.

2.EVLİLİKTE AİLE BÜYÜKLERİNİN KONUMU
Evliliğin başından itibaren eşler kendi aileleriyle yeni yuvaları arasında iyi bir denge kurmuşlarsa evlilik de o kadar sağlam temeller üzerine oturur. Eşinizin ailesiyle de evleniyorsunuz!! Ailelerinizin aleyhinde konuşmayın.

KAYINVALİDE GELİN İLİŞKİSİ
Önyargıdan dolayı kendini gerçekleştiren kehanet işlemeye başlar. İlişkilerde esas olan insanların birbirine hüsnü zanla yaklaşmasıdır. Yinede zaman zaman gerilimler yaşanabilinir. Bu durumu eşinizle birlikte değerlendirerek ortak bir karar vermek çok daha yapıcı olur. Çünkü siz aynı zamanda ayrı bir ailesiniz.
Eşler kendi aileleriyle ilgili konularda birlikte karar verebilmeli ve ailelerinin yersiz müdahalesini kibarca eşine yansıtmadan önleyebilecek olgunluk ve iletişim becerisine sahip olmalıdırlar. Anne baba ve diğer aile üyelerinin tecrübe birikimlerini baskı yapmadan söylemeleri çok doğal ve gereklidir. Özelikle, problemli zamanlarda aile büyüklerinin tecrübelerine güvenerek hareket edilmeli.

Büyüklerimizle olan bağlarımızı ayakta tutmalıyız. Onlardan yardım istemekten çekinmeyin. 
Eşinizi eleştiriler karşısında yalnız bırakmayın.
Ailenize eşinizle olan sorunları anlatmayın.
Eşinizin ailesiyle iyi geçinin, aileleri karşı karşıya getirmeyin.

3. SOSYAL HAYATIN VE ÇEVRENİN ÖNEMİ?
Ailelerin kültür ve çevre farklılığı eşlerin geçimini etkilemektedir. Evlilikte en önemli faktörlerden biri evliliğin paylaşım noktasında nasıl yaşanabileceğinin bilinmesi ve ORTAK DEĞERLERE SAHİP OLMAKTIR.
Evlilikte kültür farklılığı en çok ailesinden ayrı yerde okumuş veya çalışmaya başlamış kişilerin evliliklerinde kendisini göstermektedir. Çift ve ailesi arasında kültür farklılığı varsa ilk sorunlar merasimlerde çıkmaktadır. Sofra düzeni ve yemek çeşitleri, ihtiyaçlar,giyim tarzı, ev içi sorumlulukların paylaşımı , alenin yanında arkadaşlarında evliliğe katılması olmazsa olmaz bir kuraldır.

Evlilikte erkeğin ve kadının ortak arkadaşlar edinmeleri, ortak sosyal çevrelerinin oluşması önemlidir. Özellikle de islami hassasiyetleri olan insanlar için islami değerleri yaşatmaya çalışan insanlarla birlikte olmak önemli bir sorumluluktur.
‘Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin’ (Hadisi Şerif).
Kendi değerlerinize göre bir çevre oluşturmazsanız birileri sizin adınıza, sizin değerlerinize uymayan bir çevre oluşturuverecektir. Çünkü hayat boşluk kabul etmez.

 Sevde Tanrıverdi-Bahcı

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.